Trening interpersonalny jest doświadczeniem bycia z innymi ludźmi. Jest to doświadczenie grupowe, podczas którego uczestnicy poprzez podejmowanie bezpośrednich interakcji poznają się wzajemnie i nabywają lub rozwijają umiejętności ważne w kontaktach z innymi ludźmi i samym sobą. Zasadniczym celem treningu jest rozwijanie umiejętności komunikowania się między ludźmi poprzez uwrażliwienie ich na siebie nawzajem i na siebie samych.
Trening interpersonalny to spotkanie w grupie - warsztat, którego głównym celem jest lepsze poznanie samego siebie, autorefleksja na temat własnych zasobów, mocnych stron oraz obszarów, które chcielibyście rozwijać. Pozwala na uważne przyjrzenie się sobie, uzyskanie informacji od grupy na temat swojego zachowania, jego wpływu na relacje z innymi ludźmi.. Dzięki treningowi można zdobyć wiedzę o sobie, niezbędną dla osób przygotowujących się do pracy rozwojowej z innymi ludźmi. W treningu interpersonalnym dąży się do pozostawania w „tu i teraz”, dzięki czemu uczestnicy mogą na bieżąco otrzymywać informacje zwrotne na temat swoich zachowań i sposobu w jaki są odbierani przez innych. Uwaga uczestników treningu jest skupiona na tym, co dzieje się w czasie spotkania, na konkretnych sytuacjach i wydarzeniach, na zachowaniach i na stanach wewnętrznych wszystkich osób w grupie.
Główna tematyka treningu skupia się na autoanalizie oraz rozwijaniu kompetencji interpersonalnych, takich jak: efektywne porozumiewanie się z innymi ludźmi, asertywność; zachowanie się w sytuacjach trudnych, konfliktowych; radzenie sobie ze stresem, zarządzanie własnymi emocjami; wzmocnienie samooceny. Każdy uczestnik może doświadczyć pewnych stałych mechanizmów powstawania grupy i kształtowania się norm i ról grupowych, a jednocześnie mieć udział w tworzeniu wyjątkowego i niepowtarzalnego wydarzenia.
Jednym z najważniejszych zjawisk w czasie treningu jest przekazywanie informacji zwrotnych, czyli wzajemne komunikowanie informacji o subiektywnych reakcjach jednej osoby na zachowanie drugiej. Poprzez uzyskiwanie takich informacji uczestnik treningu interpersonalnego dowiaduje się, jak jest odbierany przez innych ludzi w konkretnych sytuacjach interpersonalnych, jakie uczucia i myśli wywołuje u nich jego zachowanie. W ten sposób może porównać i sprawdzić własne wyobrażenia i sądy dotyczące tego, co jak mu się wydaje, inni ludzie czują i myślą na jego temat. Często stanowi to pobudkę do wprowadzania zmian w osobistych schematach myślenia i spostrzegania samego siebie i innych ludzi. Pomaga to lepszym poznawaniu i rozumieniu zjawisk i procesów interpersonalnych a także tego co dzieje się w subiektywnym i wewnętrznym świecie każdego z uczestników.
Trening interpersonalny to doskonała okazja, by lepiej poznać siebie i swój sposób funkcjonowania w świecie. Trening interpersonalny to jedna z najbardziej efektywnych metod edukacji psychologicznej. Członkowie grupy wchodzą ze sobą w relacje, konfrontują się i wzajemnie modelują swoje zachowania. Są dla siebie wsparciem w rozwoju i zmianach. Charakter zajęć sprzyja otwieraniu się i wyrażaniu emocji, w bezpiecznej, pełnej zaufania i akceptacji atmosferze. Sprzyja przełamywaniu oporów wobec innych. Wiedzę i doświadczenie zdobyte na treningu wykorzystasz zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.
Trening interpersonalny to zajęcia zblokowane, odbywają się na osobnym zjeździe i są OBOWIĄZKOWE.