Problematyka kierunku
Studia przygotują Cię do pracy w kadrze kształcącej tancerzy ludowych oraz choreografów zespołów ludowych. Choreografia w specjalności taniec ludowy to pierwszy i jedyny taki kierunek w Polsce. W trakcie studiów zdobędziesz kwalifikacje do prowadzenia zespołów folklorystycznych, zespołów pieśni i tańca, zajęć z tańca ludowego. Nauczysz się także tworzenia układów, choreografii i widowisk opartych na polskim folklorze tanecznym, tanecznej kulturze narodowej oraz polskiej obrzędowości. Dzięki zatrudnionej u nas specjalistycznej kadrze renomowanych wykładowców oraz siatce specjalnie dobranych przedmiotów dydaktycznych zapewnimy Ci połączenie wiedzy teoretycznej z praktycznymi umiejętnościami. Nauczysz się profesjonalnych zasad kompozycji tańca. Będziesz świadomie poruszać się w tematyce folkloru, czerpiąc z jego źródeł, zgodnie ze stylem i kierunkiem każdego regionu. Te wszystkie umiejętności, jak i nowe, twórcze spojrzenie na folklor można zyskać na naszych studiach podyplomowych. Jeśli taniec ludowy jest Twoją pasją, jeśli spędziłeś w zespole tańca wiele lat i chciałbyś te lata pracy ukoronować poszerzeniem wiedzy i dyplomem ukończenia uczelni wyższej, to nasze studia dają tę jedyną, niepowtarzalną możliwość. Zajęcia praktyczne obejmują różne techniki taneczne, tańce narodowe, natomiast wiedzę teoretyczną można zgłębiać na wykładach on-line. Proponowana przez nas formuła łączy tradycję i nowatorskie, rozwojowe podejście do twórczości dotyczącej tańca ludowego.
Odbiorcy
Studia są idealnym wyborem dla Ciebie, jeśli jesteś instruktorem pracującym w zespołach ludowych, nauczycielem szkół baletowych i ognisk, instruktorem i nauczycielem innych stylów tańca lub tancerzem i chcesz podjąć się nowej specjalizacji, jaką jest taniec ludowy.
Szczegóły programu
W programie studiów znajdziesz następujące przedmioty:
- polskie tańce narodowe,
- zasady kompozycji tańca i zagadnienia choreograficzne,
- zagadnienia teoretyczne polskiego folkloru tanecznego i dziejów polskich tańców narodowych,
- zagadnienia polskiej muzyki ludowej, etnografia polski,
- podstawy tańca klasycznego,
- podstawy pedagogiki i psychologii, historia polskich zespołów ludowych,
- emisja głosu,
- zasady charakteryzacji i estetyki scenicznej,
- metodyka prowadzenia zespołów ludowych,
- seminarium pracy dyplomowej.
Korzyści
Po ukończeniu kierunku będziesz umiał przekazać umiejętności z zakresu polskich tańców narodowych. Poznasz podstawowe zasady kompozycji tańca i zastosujesz je podczas tworzenia choreografii i opracowań tańca ludowego. Znając zagadnienia z zakresu polskiego folkloru tanecznego i muzycznego, będziesz poruszać się w tej dziedzinie, czerpiąc inspirację z polskiej obrzędowości i obyczajowości do tworzenia spektakli, widowisk i programów artystycznych z tańca ludowego. Dzięki wiedzy etnograficznej i nauczeniu się zasad charakteryzacji i estetyki scenicznej nadasz walory estetyczne tworzonym przez siebie widowiskom. Poznasz podstawy psychologii oraz pedagogiki, a także zagadnienia metodyki pracy z zespołami ludowymi. Przygotujemy Cię do pracy z zespołem w sposób świadomy i metodyczny. Staniesz się specjalistą w pracy zespołami pieśni i tańca, twórcą czerpiącym inspirację z polskiej kultury ludowej w sposób przemyślany, kreatywny i twórczy.
CZAS TRWANIA
2 semestry