Wybierz miasto:
Dodane przez jborowska -

Galeria Patio2 Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi zaprasza 20 lutego 2025 r. na wystawę Jerzy Koba. Eksploracje wokół tajemnicy tańca.

Galeria zaprezentuje ponad trzydzieści prac, w tym charakterystyczny styl portretu rozwijany w XXI wieku, poszukujący wartości klasycznych związanych z pięknem, harmonią, ładem, opartych na tradycji antycznej i manifestujących się w malarstwie dojrzałego renesansu włoskiego. Artysta rzadziej sięga do innych wartości estetycznych, w tym tradycji malarstwa barokowego, stosując kontrastową grę światłocienia i dynamizowanie układu kompozycyjnego, wyznaczonego diagonalnymi liniami.

Jerzy Koba, portretując od wielu lat w swoim atelier przyjaciół i znajomych, także osoby o charakterystycznej fizjonomii, tworzy swoisty katalog osobistości świata kultury, nie tylko łódzkiej. W tym zbiorze sztuki portretowania ważne miejsce zajmuje świat muzyki i tańca, w tym tak charakterystyczne i ważne postaci, jak Monika Maciejewska-Potockas i prodziekan kierunku taniec Gintautas Potockas – soliści Teatru Wielkiego w Łodzi i jednocześnie czołowi pedagodzy na kierunku taniec. Artysta poszukuje idealnego kontaktu z modelem, który ma zamanifestować piękno lub, rzadziej, ekspresję postaci przy pomocy charakterystycznej formy i wyrafinowanego oświetlenia, które jest bardzo istotnym elementem prac obok mimiki, gestu dłoni, stroju i przedstawianych rekwizytów. Taki rodzaj fotografii wyrasta z tradycji fotografii XIX wieku, tzw. fotografii zakładowej (Karol Beyer, Walery Rzewuski), oraz współczesnego portretu, którego wybitnymi przedstawicielami byli m.in.: Yousuf Karsh, Irving Penn, Richard Avedon, a w Polsce – świetny portrecista Krzysztof Gierałtowski.

Zestaw portretowanych przez Jerzego Kobę postaci jest i będzie jeszcze bardziej istotny, gdyż ludzie ulegają fizycznej przemianie, a potem niestety odchodzą. Fotografia może utrwalić ich charakterystyczny wizerunek, akcentując albo piękno, albo ekspresję, przekazując także sugestie o psychologizmie portretowanych. Jest to bardzo ważna dziedzina najnowszej kultury, która rozwija się od lat 40. XIX wieku do chwili obecnej, kiedy fotografowie uświadomili sobie, że posiadają unikalne narzędzie do zapisu tego, co realne, ale czasem ulotne jak sen i przez to surrealne.

Czym jest świat tańca i choreografii? Jak go zapisać i uwiecznić? Jedną z najnowszych propozycji tego modnego obecnie tematu możemy oglądać na naszej ekspozycji w Galerii Patio2.


Jerzy Koba
Urodzony w 1955 roku w Łodzi, członek ŁTF-u w Łodzi. W 1979 roku był jednym ze współzałożycieli grupy Łódź Kaliska g.t. W tym czasie wystawiał w najważniejszych galeriach w Polsce, m.in. w Małej Galerii w Warszawie czy Jaszczurowej Galerii Fotografii w Krakowie. Prowadzi w Łodzi studio fotografii portretowej, obecnie przy ul. Pojezierskiej 2/6, pn. Profesjonalni Oprawcy, gdzie przez szereg lat prezentował wystawy fotograficzne. Był inicjatorem akcji charytatywnej „Artyści dla Olinka” i wystaw z tym związanych w latach 2013–2016. Od 2021 do 2023 roku prowadził Galerię Art Made in Łódź w Monopolis w Łodzi, gdzie prezentowane były wystawy malarstwa, rzeźby, grafiki i fotografii. Jest członkiem organizacji charytatywnej Rotary Club Łódź. Zajmuje się fotografią portretową, początkowo analogową, a od lat 90. XX wieku cyfrową oraz wydrukami i profesjonalną oprawą prac. Od wielu lat portretuje: przyjaciół, znajomych, tworząc katalog środowiska ludzi związanych z kulturą. Oprócz tego czasami podejmuje inną problematykę: inscenizacji, w tym cyfrowej manipulacji pejzażem oraz sakralizacji świata.

Kurator Krzysztof Jurecki
Wystawę można zwiedzać do 16 marca 2025 r.

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj