Koło Naukowe Studentów Administracji AHE w Łodzi – Europa Nostra
Koło Naukowe Studentów Administracji – Europa Nostra powstało 1 października 2010 r. z inicjatywy studentów Administracji z Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Wieluniu i Radomska. Powołała je do istnienia grupa studentów, której ogromnej pomocy udzielił dr Jan Caban. Po uzyskaniu aprobaty Prodziekana kierunku Administracja, Koło rozpoczęło swoją aktywną działalność. Opiekunem Koła jest od października 2014 r. mgr Mariusz Olężałek.
Do głównych celów koła należy m.in. inicjowane przedsięwzięć związanych z organizacją życia studenckiego, wspieranie cennych inicjatyw studenckich, organizacja konferencji naukowych z zakresu administracji, popularyzacja wiedzy z zakresu prawa i administracji, a także działania mające na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowej studentów oraz promocja absolwentów.
Organizacja zrzesza osoby, które pragną nie tylko rozwoju własnych zainteresowań w dziedzinie prawa, szczególnie prawa administracyjnego, ale skupia aktywnych i dynamicznych studentów, którzy chcą z zaangażowaniem przeżyć czas edukacji na wyższej uczelni.
Ważnym elementem funkcjonowania Koła jest integracja jego członków. Wspólne spotkania, wyjścia, wyjazdy naukowe oraz szkoleniowe, a także liczne imprezy integracyjne ułatwiają budowanie zespołu, usprawniają współpracę oraz pomagają z zaangażowaniem podejmować inicjatywy i realizować przedsięwzięcia.
Z ważniejszych inicjatyw Koła należy wymienić m. in.:
- pomoc w realizacji projektów edukacyjnych
- zorganizowanie biblioteki administratywisty
- udział w targach edukacyjnych organizowanych na terenie ZOD w Wieluniu i Radomsku
- organizacja debaty wyborczej pomiędzy kandydatami na stanowisko Prezydenta Miasta Radomska
- współpraca z organami administracji samorządowej
- organizacja spotkań z ciekawymi ludźmi: politykami, samorządowcami.
Studenckie Koło Naukowe Młodego Samorządowca
Studenckie Koło Naukowe Młodego Samorządowca powstało na kierunku Administracja AHE w Łodzi pod koniec października 2011 roku. Inicjatorką powołania Koła była mgr Aneta Woźniakowska-Moskwa. Celem Koła jest:
- poszerzanie praktycznych wiadomości z zakresu administracji samorządowej, a także budowanie świadomości prawnej
- rozwijanie zainteresowań zagadnieniami dotyczącymi samorządności, polityki lokalnej i społeczeństwa
- sprzyjanie rozwojowi intelektualnemu poprzez prowadzenie badań i działalności organizatorskiej
- tworzenie forum, na którym swobodnie można wymieniać się doświadczeniami i poglądami oraz nauczyć się efektywnej pracy w grupie
- poszerzanie wiedzy na temat wszelkich form samorządności oraz społeczeństwa obywatelskiego
- rozwijanie współpracy z innymi ośrodkami naukowymi
- propagowanie idei samorządności i społeczeństwa obywatelskiego oraz popularyzacja wiedzy na ten temat
- promowanie idei współpracy i porozumienia oraz rozwijanie kontaktów między studentami.
Kołem opiekuje się obecnie dr Katarzyna Kaźmierska – Stępień.
Koło realizuje swoje założenia poprzez prowadzenie warsztatów, badań oraz sesji naukowych. Członkowie koła uczestniczą w warsztatach naukowych celem poszerzenia specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa administracyjnego, tak materialnego jak i procesowego oraz egzekucji administracyjnej - co przyczyni się do rozszerzenia zainteresowań wiedzą prawną jego członków oraz do wzrostu kultury prawnej członków i sympatyków koła. Na spotkania Koła zapraszani są przedstawiciele samorządu terytorialnego i politycy.
Z ważniejszych inicjatyw Koła należy wymienić:
- zainicjowanie Kliniki Prawa Administracyjnego w ramach której studenci administracji pod opieką kadry naukowo-dydaktycznej rozwiązują metoda projektową konkretne problemy z dziedziny prawa i postępowania administracyjnego.
- realizacje projektów naukowych dla następujących tematów badawczych:
- Wolności i prawa człowieka, ograniczenia wolności i praw człowieka, ochrona wolności i praw człowieka (opieka naukowa dr Artur Krakała)
- Podatki, budżet, procedura podatkowa (opieka naukowa dr Rafał Bucholski)
- Prawne aspekty bezrobocia, zwalczanie bezrobocia w Polsce, grupy szczególnie zagrożone bezrobociem w Polsce (opieka naukowa dr Ewa Staszewska)
- Sprawność działania administracji – terminowość załatwiania spraw (opieka naukowa dr Joanna Wyporska-Frankiewicz).
- organizowanie spotkań z politykami, prawnikami i samorządowcami.