Wybierz miasto:

Tematyka zielonej ekonomii (green economy) odnosi się do zagadnień rozwoju gospodarki, w ujęciu sektorowym i regionalnym, a także miejskim, postrzeganej jako element ekosystemu. Istotą tego podejścia jest tworzenie rozwiązań umożliwiających większe dostosowanie gospodarki do specyfiki środowiska. W tym sensie koncepcja ta odchodzi od klasycznego paradygmatu gospodarki „tradycyjnej”, zgodnie z którym to gospodarka wykorzystuje i „podporządkowuje” zasoby środowiska naturalnego na rzecz zaspokojenia potrzeb. Idea zielonej ekonomii zyskuje w ostatnich latach szerszy międzynarodowy wymiar, szczególnie po Konferencji Narodów Zjednoczonych nt. Zrównoważonego Rozwoju gdzie prezentowana była jako nowa odsłona podejścia sustainable development.

Zaletą koncepcji jest to, że innowacje generowane w jej ramach mogą być stosowane zarówno w nowoczesnych jak i tradycyjnych branżach. Podnosi to wartość aplikacyjną tej koncepcji w wymiarze zdolności terytoriów oraz sektorów do inicjowania zmian adaptacyjnych wobec współczesnych wyzwań globalizacyjnych i środowiskowych.

Profil kandydata

Adresatami specjalności są studenci studiów pierwszego stopnia z zakresu ekonomii zainteresowani podjęciem pracy zarówno w sektorze prywatnym, jak i w administracji administracji publicznej.

Cel studiów

Specjalność zielona ekonomia wyposaża absolwenta w wiedzę i umiejętności dotyczące definiowania, diagnozowania oraz rozwiązywania złożonych problemów, przed którymi stoją:

  • współcześnie społeczeństwo,
  • środowisko,
  • gospodarka.

Obecny świat potrzebuje specjalistów rozumiejących zagadnienia związane z degradacją środowiska, mechanizmy powodujące zmianę klimatu i ich wpływ na nasze społeczeństwo oraz skutki środowiskowe związane z działalnością człowieka. Wysoko wykwalifikowanej kadry, która potrafi projektować i wdrażać rozwiązania, skutecznie komunikować je interesariuszom i podnosić poziom świadomości społeczeństwa.

Specjalność umożliwi studentom zrozumienie systemów ekologicznych i społecznych, mających zastosowanie w kontekście ekonomii i zarządzania. Studenci nabędą wiedzę kompetencje i umiejętności w zakresie planowani zarządzania i monitorowania skutków środowiskowych w skali makro oraz mikro. Studenci poznają mechanizmy, narzędzia oraz dobre praktyki związane z rozwijającą się zieloną ekonomią. Dodatkowo w trakcie procesu kształcenia będą uczestniczyć w multidyscyplinarnych pracach projektowych, a także rozwijać umiejętności krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów i badań. Specjalność ta umożliwia również wykształcenie określonych kompetencji społecznych dotyczących: świadomości ekologicznej i obywatelskiej, zaangażowania i kreatywności w rozwiązywaniu problemów, innowacyjności oraz elastyczności działania.

Studia w zakresie zielonej ekonomii dostarczają narzędzi do obsługi zmiany zarówno w sektorze publicznym, jak i w przedsiębiorstwach, przyczyniając się tym samym do przekształcenia elementu kultury organizacyjnej w czynnik wspierający osiąganie celów ekonomicznych. Specjalność kształci zatem liderów transformacji ekologicznej, menadżerów, kadrę kierowniczą, specjalistów, eko-przedsiębiorców oraz urzędników.

Zajęcia specjalnościowe:

  • Społeczna odpowiedzialność biznesu i raportowanie niefinansowe (ESG)
  • Gospodarka obiegu zamkniętego
  • Zarządzanie środowiskowe i zrównoważony rozwój
  • Ekologistyka i logistyka zwrotna
  • Audyt środowiskowy
  • Transformacja energetyczna
  • Cyrkularne modele biznesowe
  • Zarządzanie odpadami
  • Projekty ekologiczne
  • Doskonalenie operacyjne w ekologicznym przedsiębiorstwie
  • Koncepcje i technologie prośrodowiskowe w ekonomii oraz zarządzaniu
  • Prawne aspekty zielonej ekonomii

 

Oceń kierunek
0
Brak ocen.

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj